Dla każdego kierowcy, a właściwie każdego właściciela samochodu, ubezpieczenie auta jest obowiązkowe. Wykupienie OC, jest podstawowym kryterium posiadania własnego pojazdu, jednak nie należy do najprzyjemniejszych aspektów tej sytuacji. Jak odnaleźć się w zawiłym świecie ubezpieczeń dla samochodów, jak znaleźć dobrego ubezpieczyciela, a przede wszystkim, czym właściwie różni się OC od AC i co bardziej się opłaca? W tym artykule odpowiemy na Twoje pytania.
Nie, połączenie obu pakietów ubezpieczenia to Twoja decyzja. Obowiązkiem kierowcy jest tylko posiadanie ubezpieczenia OC, które zabezpiecza go przed ogromnymi kosztami, jakie poniósłby w razie wypadku. OC obejmuje jednak tylko część kosztów naprawy samochodu drugiego uczestnika kolizji.. Mówiąc prościej – jeśli na światłach zamyślisz się i wjedziesz komuś w bagażnik, naprawą tego bagażnika zajmuje się Twój ubezpieczyciel, a za swój zderzak musisz zapłacić sam. Obowiązek wykupienia OC wynika między innymi z potrzeby ograniczenia ucieczek z miejsca wypadku w obawie przed kosztami naprawy. Jeśli szukasz taniego i odpowiadającego Twoim potrzebom pakietu ubezpieczenia, pomoże Ci kalkulator OC, w którym możesz obliczyć dla siebie wysokość przykładowej składki, na podstawie części danych. Oczywiście nie jest to dokładna co do złotówki kwota, ale daje Ci zakres, w którym znajdzie cena Twojego OC.
Podczas szukania oferty najdokładniej dopasowanej do Twoich potrzeb, zawsze bierz pod uwagę kilka podstawowych kryteriów. Przede wszystkim, upewnij się, że firma, którą wybierasz jest sprawdzona, możesz to sprawdzić w Internecie. Niestety nadal pojawiają się oferty skonstruowane w taki sposób, by nie były korzystne dla klientów. Najlepiej jest znaleźć ubezpieczyciela poprzez polecenie przez znajomą osobę lub członka rodziny, ewentualnie na podstawie opinii innych klientów w Internecie.
Drugim wyznacznikiem powinna być ciekawa i szeroka oferta, która spełni wszystkie lub choć większość Twoich wymagań. Zwróć uwagę na to, czy w ofercie jest wystarczająco dużo prawdopodobnych sytuacji, by w przypadku realnej potrzeby móc liczyć na ubezpieczyciela.
W ostatnim aspektem, który musisz brać pod uwagę jest stosunek jakości do ceny. Tańsza oferta owszem, będzie kusząca, jednak zazwyczaj okazuje się być taka nie bez powodu. Mniej kosztowne pakiety ubezpieczenia są przeważnie wąskie i nie obejmują większości potencjalnych zdarzeń. Podczas poszukiwania godnej zaufania firmy pomoże Ci porównywarka OC, w której łatwo sprawdzisz oferty poszczególnych firm.
Zazwyczaj warto skorzystać z oferty połączenia obu ubezpieczeń, jednak zależy to od kilku czynników. Znaczenie ma na przykład Twój staż, jako kierowcy, model Twojego samochodu, bezkolizyjna jazda lub miejsce zamieszkania. Szybkie samochody z dużą mocą silnika są zazwyczaj traktowane przez firmy ubezpieczeniowe bardziej surowo, ponieważ prawdopodobieństwo poważnych szkód przy dużych prędkościach jest wyższe. Również młodzi i niedoświadczeni kierowcy nie mogą niestety liczyć na wysokie zniżki. Ubezpieczenie AC obejmuje także koszty naprawy Twojego samochodu w razie stłuczki lub na przykład zniszczenia, czy kradzieży. Opłacalność takiego pakietu dla siebie możesz sprawdzić wykorzystująć kalkulator OC AC, który przestawi Ci przybliżoną kwotę raty ubezpieczenia.
Zdjęcie główne: SplitShire/pexels.com