Porty morskie w Polsce zwiększyły poziom ochrony. Czego możemy się spodziewać?

MorskiTransport
Porty morskie w Polsce zwiększyły poziom ochrony. Czego możemy się spodziewać?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jesienne wydarzenia w Europie sprawiły, że w wielu polskich portach zdecydowano się na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Co to oznacza i czego możemy się spodziewać?

Które porty wprowadziły wyższy poziom zabezpieczeń?

Pod koniec września poinformowano o tym, że porty Szczecin-Świnoujście oraz Police wprowadziły drugi poziom zabezpieczeń. Informacja ta została przekazana przez PAP, a pochodzi od rzeczniczki Urzędu Morskiego w Szczecinie Ewy Wieczorek. Wedle dostępnych informacji nie są to jednak jedyne porty, w których zdecydowano się na wprowadzenie drugiego poziomu zabezpieczeń. Ten stopień ma również obowiązywać w dwóch innych bardzo dużych polskich portach – w Gdańsku oraz w Gdyni. 

Czym jest drugi poziom zabezpieczeń?

W portach morskich poziomy zabezpieczenia wprowadza się wedle trzystopniowej skali Międzynarodowego Kodeksu Ochrony Statku i Obiektu Portowego (po angielsku ISPS — International Ship and Port Facility Security Code).

Sama nazwa „drugi poziom zabezpieczeń” oczywiście wielu osobom może nie mówić zbyt dużo. W praktyce oznacza ona, że znacząco zwiększy się poziom kontroli osób i statków, które znajdą się w porcie. Mowa tu więc o bardziej szczegółowych kontrolach bagażów na promach, a także sprawdzaniu dokumentów. Odpowiedni pracownicy dużo baczniej będą się też przyglądać ładunkom przewożonym przez statki, które trafią do portu. 

W ten sposób porty będą lepiej zabezpieczone przed ewentualnymi zagrożeniami dla zdrowia oraz życia ludzi, a także dla mienia i infrastruktury obiektu portowego. 

Dlaczego wprowadzono drugi poziom zabezpieczeń w polskich portach?

Wprowadzenie drugiego poziomu zabezpieczeń w polskich portach zostało spowodowane przez uszkodzenie gazociągów Nordstream 1 oraz Nordstream 2, które biegną przez Morze Bałtyckie. Są to gazociągi, które łączą niemiecki Greifswald z Rosją, a dokładniej z Wyborgiem w przypadku Nordstream 1 i z miastem Ust-Ługa w przypadku Nordstream 2. 

O wyciekach poinformowali Duńczycy i Szwedzi. Doszło do nich między innymi w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Te sytuacje sprawiły, że z myślą o bezpieczeństwie portów i osób w nich przebywających postanowiono zwiększyć poziom zabezpieczeń w nich obowiązujący.

Zdj. główne: strikers/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Optymalizacja przestrzeni magazynowej dzięki wykorzystaniu systemów wjezdnych
Optymalizacja przestrzeni magazynowej dzięki wykorzystaniu systemów wjezdnych
Dowiedz się, jak efektywne systemy wjezdne mogą zrewolucjonizować gospodarkę magazynową Twojej firmy, optymalizując dostępność i organizację przestrzeni.
Jak wybrać osłony i sprężyny do przesiewaczy dla optymalnej wydajności?
Jak wybrać osłony i sprężyny do przesiewaczy dla optymalnej wydajności?
Poznaj kluczowe kroki, aby optymalnie dobrać osłony i sprężyny do przesiewaczy gwarantujące najwyższą wydajność.
Bezpieczny transport szkła: Kluczowe aspekty i środki ostrożności
Bezpieczny transport szkła: Kluczowe aspekty i środki ostrożności
Transport szkła to zadanie wymagające precyzji i ostrożności. W artykule omawiamy kluczowe aspekty związane z transportem szkła.
Ostatnie wpisy