Dlaczego wprowadzanie standardu 5G ma aż tak duże znaczenie dla życia społecznego i gospodarczego i w związku z powyższym wywołuje tak duże zainteresowanie? Nad tym zastanawiamy się w poniższym artykule. Poznaj najważniejsze zmiany, o których warto wiedzieć z perspektywy użytkownika smartfonów i najnowszych technologii!
Jeszcze kilka lat temu ekscytowaliśmy się standardem 4G, wprowadzeniem do ofert operatorów sieci LTE i możliwościami dawanymi przez nowoczesne smartfony. I choć przywykliśmy do funkcjonalnych urządzeń oraz – jak się wydaje – szybkiego Internetu, jesteśmy świadkami swoistej rewolucji. W ofertach prezentowanych na stronie komorkomat.pl znajdziesz z miesiąca na miesiąc coraz więcej smartfonów oznaczonych 5G, a operatorzy kładą rosnący nacisk na informowanie o nowym standardzie sieciowym. Można jednak odnieść wrażenie, że dla milionów Polaków to wciąż mało znana tematyka. Nie pozostaje zatem nic innego jak przedstawić standard 5G, najlepiej w porównaniu z 4G.
Standard sieci komórkowej działa w określonych częstotliwościach. I tak np. 4G jest siecią dostępną w zakresie 700-3600 MHz (w Polsce do 2600 MHz). Sieć 5G działa w nieporównywalnie szerszym paśmie – do 25 GHz, dlatego nowoczesne łącze jest odpowiedzią na popyt związany z transferem danych.
Wielu użytkowników Internetu wybiera konkretną ofertę na podstawie dostępnej prędkości. W przypadku 4G Internet dochodzi do prędkości nawet 300 Mb/s – ale niestety to tylko teoria. W praktyce polscy użytkownicy sieci 4G mogą liczyć na:
Rzecz jasna to wciąż atrakcyjne parametry, jednak „apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Skoro przełamujemy bariery, szukamy tego, co lepsze. Według dostępnych szacunków Internet w standardzie 5G pozwoli na pobieranie nawet z prędkością… 20 GB/s (i upload 10 GB/s). Wraz z prędkością sieci spadają opóźnienia. PING w sieci 4G oscyluje w granicach 30-40 ms. 5G? Znów na innej planecie, bo szacowane opóźnienia mają być obniżone do ok. 1-4 ms.
Choć operatorzy z roku na rok poprawiają dostępność sieci, nie jest ona idealna. Istnieją miejsca, w których sygnał jest na tyle zakłócony, że telefony przestawiają się ze standardu 4G na 3G. Zasięg 5G jest jeszcze niższy (pojawia się przede wszystkim w dużych miastach), ale pozostaje kwestią czasu, gdy stanie się ogólnopolskim standardem.
Formalnie sieć 5G jest już w Polsce od 2020 roku, jednak na razie w częstotliwości 2,6 GHz (władze mają przekazać operatorom dodatkowe pasma w przyszłości). Istotnym wymogiem rozwoju technologii jest pojawienie się nowych nadajników.
Jeśli szukasz telefonu dla siebie, porównaj oferty i dowiedz się więcej. Np. na stronie https://komorkomat.pl/telefony-do-sluchania-muzyki/ znajdziesz poradnik dotyczący smartfonów idealnych do słuchania muzyki. Przed zakupem sprawdź, czy urządzenie jest kompatybilne z siecią 5G. Dobrze dysponować sprzętem, który zapewnia niezawodny, światłowodowy, błyskawiczny dostęp do Internetu!
Fot. unsplash.com