5G – jakie zmiany przyniesie najnowszy standard sieci komórkowych?

5G – jakie zmiany przyniesie najnowszy standard sieci komórkowych?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego wprowadzanie standardu 5G ma aż tak duże znaczenie dla życia społecznego i gospodarczego i w związku z powyższym wywołuje tak duże zainteresowanie? Nad tym zastanawiamy się w poniższym artykule. Poznaj najważniejsze zmiany, o których warto wiedzieć z perspektywy użytkownika smartfonów i najnowszych technologii!

Następny krok po 4G

Jeszcze kilka lat temu ekscytowaliśmy się standardem 4G, wprowadzeniem do ofert operatorów sieci LTE i możliwościami dawanymi przez nowoczesne smartfony. I choć przywykliśmy do funkcjonalnych urządzeń oraz – jak się wydaje – szybkiego Internetu, jesteśmy świadkami swoistej rewolucji. W ofertach prezentowanych na stronie komorkomat.pl znajdziesz z miesiąca na miesiąc coraz więcej smartfonów oznaczonych 5G, a operatorzy kładą rosnący nacisk na informowanie o nowym standardzie sieciowym. Można jednak odnieść wrażenie, że dla milionów Polaków to wciąż mało znana tematyka. Nie pozostaje zatem nic innego jak przedstawić standard 5G, najlepiej w porównaniu z 4G.

Częstotliwość

Standard sieci komórkowej działa w określonych częstotliwościach. I tak np. 4G jest siecią dostępną w zakresie 700-3600 MHz (w Polsce do 2600 MHz). Sieć 5G działa w nieporównywalnie szerszym paśmie – do 25 GHz, dlatego nowoczesne łącze jest odpowiedzią na popyt związany z transferem danych.

Prędkość

Wielu użytkowników Internetu wybiera konkretną ofertę na podstawie dostępnej prędkości. W przypadku 4G Internet dochodzi do prędkości nawet 300 Mb/s – ale niestety to tylko teoria. W praktyce polscy użytkownicy sieci 4G mogą liczyć na:

  • średnią prędkość pobierania ok. 20-30 MB/s,
  • średnią prędkość wysyłania ok. 10-15 MB/s.

Rzecz jasna to wciąż atrakcyjne parametry, jednak „apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Skoro przełamujemy bariery, szukamy tego, co lepsze. Według dostępnych szacunków Internet w standardzie 5G pozwoli na pobieranie nawet z prędkością… 20 GB/s (i upload 10 GB/s). Wraz z prędkością sieci spadają opóźnienia. PING w sieci 4G oscyluje w granicach 30-40 ms. 5G? Znów na innej planecie, bo szacowane opóźnienia mają być obniżone do ok. 1-4 ms.

Zasięg

Choć operatorzy z roku na rok poprawiają dostępność sieci, nie jest ona idealna. Istnieją miejsca, w których sygnał jest na tyle zakłócony, że telefony przestawiają się ze standardu 4G na 3G. Zasięg 5G jest jeszcze niższy (pojawia się przede wszystkim w dużych miastach), ale pozostaje kwestią czasu, gdy stanie się ogólnopolskim standardem.

Porównanie w innych aspektach

  • 5G w porównaniu do 4G gwarantuje niezawodność działania Internetu, czyli coś, na co liczą użytkownicy prywatni i firmowi.
  • Standard najnowszej, piątej generacji ma też zaletę w energooszczędnym charakterze.
  • Urządzenia obsługujące sieć 5G dopiero od niedawna pojawiają się na rynku, jednak prawdopodobnie niedługo upowszechnią się na tyle, że przestaniemy zwracać uwagę na to oznaczenie.

Teraźniejszość czy przyszłość?

Formalnie sieć 5G jest już w Polsce od 2020 roku, jednak na razie w częstotliwości 2,6 GHz (władze mają przekazać operatorom dodatkowe pasma w przyszłości). Istotnym wymogiem rozwoju technologii jest pojawienie się nowych nadajników.

Jeśli szukasz telefonu dla siebie, porównaj oferty i dowiedz się więcej. Np. na stronie https://komorkomat.pl/telefony-do-sluchania-muzyki/ znajdziesz poradnik dotyczący smartfonów idealnych do słuchania muzyki. Przed zakupem sprawdź, czy urządzenie jest kompatybilne z siecią 5G. Dobrze dysponować sprzętem, który zapewnia niezawodny, światłowodowy, błyskawiczny dostęp do Internetu!

Fot. unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ochrona budynków i infrastruktury miejskiej: Skuteczne zastosowanie odbojnic słupowych
Ochrona budynków i infrastruktury miejskiej: Skuteczne zastosowanie odbojnic słupowych
Odbojnice słupowe — kluczowa ochrona infrastruktury miejskiej. Dowiedz się, jak minimalizują ryzyko kolizji i zwiększają bezpieczeństwo miast.
Jak odwijacze do folii mogą ułatwić proces pakowania?
Jak odwijacze do folii mogą ułatwić proces pakowania?
W naszym artykule dowiesz się, jak odwijacze do folii mogą zrewolucjonizować proces pakowania, zwiększając efektywność i jakość pracy. Odkryj korzyści, jakie niesie ze sobą ta prosta inwestycja.
Jak symulacja procesów produkcyjnych może zwiększyć efektywność Twojej firmy?
Jak symulacja procesów produkcyjnych może zwiększyć efektywność Twojej firmy?
Dowiedz się, jak symulacje procesów produkcyjnych mogą znacząco poprawić wydajność i efektywność Twojej firmy, oszczędzając czas i zasoby.
Ostatnie wpisy